Rok 2020 si strojárenské odvetvie na Slovensku bude pamätať ako ťažký rok. Na rozdiel od väčšiny hráčov v ňom je pre nás naopak, rokom investícií a pozerania sa odvážne dopredu.

Investovali sme v ňom do nových veľkorysých priestorov výrobnej haly, o nových zamestnancov sme rozšírili takmer všetky tímy, kupujeme nové stroje, investujeme do vývoja nových technológií.

Rozbehnutý vlak sa zastavuje ťažko

Pandémia vírusu COVID-19 zastihla našu firmu v stave výrazného rastu a rozvoja. Dvojciferný nárast obratu v posledných rokoch odrážal naše nasadenie, s ktorým ideme za svojou víziou vybudovať z rodinnej firmy PRAKTIKPUMP svetového výrobcu čerpadiel zo Slovenska.

Už v prvom štvrťroku nám bolo jasné, že z ekonomického hľadiska bude tento rok rokom obrovského prepadu. Veľká časť našich obchodných aktivít bola doslova zmrazená, investičné akcie našich partnerov boli pozastavené.

Pri rozhodovaní sa, ako zareagovať, sme mysleli na paralelu krízy z roku 2008. Na to, ako posilnila firmy, ktoré sa obdobie ekonomickej hybernácie rozhodli využiť na inovovanie, zlepšovanie procesov, tvrdo na sebe pracovali. Toto je cesta, ktorou sme sa rozhodli vydať.

Investície do budúcnosti

NOVÁ VÝROBNÁ HALA

Vlastný priemyselný areál s plochou 7000 m² je obrovským míľnikom v raste našej firmy. V našom novom sídle v Ladomerskej Vieske nám umožnil vybudovať v tomto roku najmodernejší vývojovo-výrobný závod pre čerpaciu techniku na svete. Ponúkame tu najflexibilnejší zákazkový vývoj a výrobu „just in time“, čo znamená, že čerpacie zariadenie dokážeme vyrobiť na mieru podľa konkrétnych požiadaviek len za 3 mesiace.

VÝVOJ A VÝROBA ČERPADIEL SPIRAM

Rok 2020 sme využili na obrovský skok v rámci výskumu, vývoja a výroby čerpadiel SPIRAM, ktoré vyvíjame v spolupráci s STU v Bratislave. Posilnili sme vývojové tímy, investovali sme do nových technológií a vývojových softvérov, nakúpili sme nové výrobné stroje. Od tohto roka máme vlastnú modeláreň s 3D tlačou modelových zariadení. Čerpadlá SPIRAM dostali vlastnú webstránku, marketing, aj rozšírenie obchodu.

INVESTÍCIE DO INOVÁCIÍ

Posilnenie investícií do výskumu, vývoja a výroby nových technologických produktov v tomto roku nám prinieslo fantastické výsledky. Na trh sme priniesli produkt PumpDetect, ktorý je prvým ekologickým riešením diagnostiky točivých strojov na svete. Produkt je čakateľom na patent a dôležitým krokom na našej ceste za víziou celosvetovo udávať tempo v inováciách v čerpadlárskom odvetví.

Rok testu stability firmy

Sme na konci veľmi ťažkého roka, a to z každého uhla pohľadu. Napriek tomu, naše investície do budúcnosti sú omnoho vyššie ako tie minuloročné. Dôležité je tiež zdôrazniť fakt, že všetok výskum a vývoj našej firmy financujeme výlučne z našich interných zdrojov.

Rok 2020 je pre mnoho firiem testom ich stability. Pre nás je dôkazom toho, že z našej rodinnej firmy vyrástla zrelá a stabilná spoločnosť pripravená čeliť podobným výzvam.